Mikor beszélünk hasmenésről?

Hasmenésről akkor beszélünk, ha egy nap leforgása alatt legalább háromszor van híg, laza, nem formált széklet. Gyakran kíséri görcsös hasi fájdalom, hányinger, hányás, hőemelkedés vagy láz. A szervezet számára folyadék- és ásványianyag-veszteséget jelent, a tápanyagok nem szívódnak fel.
Hogyan különböztetjük meg az akut és krónikus hasmenést?

Attól függően, hogy mennyi ideje áll fenn a hasmenés, megkülönböztetünk akut, illetve krónikus hasmenést. Az akut hasmenés 2 hétnél rövidebb ideig tart, és általában fertőzéses eredetű, ha azonban a hasmenés ennél hosszabb ideig húzódik, már krónikus hasmenésről van szó. A krónikus hasmenéses tünetek mögött számos különböző ok húzódhat.
Mi okozhat hasmenést?

A néhány napig tartó akut hasmenést általában valamilyen vírusos vagy bakteriális fertőzés okozza. De egy antibiotikum kúra esetén is könnyen kialakulhat hasmenés a bélflóra egyensúlyi állapotának felborulása okán, különösen ha nem szedünk mellé probiotikumot. Kevesen tudják, de egyéb gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet hasmenés, ilyenek pl. bizonyos béta-blokkolók és fájdalomcsillapítók. Kialakulhat hasmenés emésztési zavar következtében is, pl. felszívódási zavar vagy ételallergia miatt. Krónikus hasmenés hívhatja fel a figyelmet a bél gyulladásos betegségeire (pl. Crohn betegség, colitis ulcerosa) vagy akár a vastagbélben zajló rosszindulatú elváltozásokra, de lehet hormonális eredetű oka is, pl. pajzsmirigy túlműködés. Ezért a krónikus hasmenést minden esetben alaposan ki kell vizsgálni. Nem ritka az sem, hogy a hasmenést szimplán a stressz okozza.
Hogyan kezeljük a hasmenést?
Pótoljuk az elvesztett folyadékot és ásványi anyagokat
Hasmenés esetén legfontosabb az elvesztett folyadék és ásványi anyagok pótlásáról való gondoskodás, hogy elkerüljük a kiszáradást, amelyre a gyermekek és az idősek szervezete különösen érzékeny. Erre a célra legmegfelelőbbek a vény nélkül kapható orális rehidráló oldatok, amelyek megfelelő arányban tartalmaznak cukrot és ásványi anyagokat. De szükség esetén megteszi a hideg almalé és a ropi, a legfontosabb, hogy egyszerre cukor és só is kerüljön a szervezetbe.
Lehetőség szerint olyan gyógyszert alkalmazzunk, amely nem gátolja a kórokozók kiürülését
Hasmenés esetén fontos, hogy a hasmenést kiváltó anyagok – és bakteriális fertőzés esetén a baktériumok által termelt toxinok is – mielőbb távozni tudjanak a szervezetből. Ezért lehetőleg olyan gyógyszert válasszunk, amely nem “fogja meg” a székletet, azaz nem a bélműködés lassításával hat, hanem egyéb módon fejti ki hatását. Ilyen pl. a felnőttek akut hasmenéses tüneteinek kezelésére javallott RACIBUM® 100 mg kemény kapszula, amely csökkenti a túlzott folyadék- és sókiválasztást, de nem lassítja a bélműködést.
Szedjünk probiotikumot
A probiotikumok olyan élő, jótékony hatású mikroorganizmusok, amelyek képesek az emberi szervezetben, így a bélrendszerben megtelepedni és elszaporodni. Szinte minden hasmenés esetén – fertőzéses eredetű hasmenés esetén különösen – felborul a bélflóra egyensúlyi állapota, amelynek mielőbbi helyreállítását elősegíthetjük probiotikumokkal. Ahhoz azonban, hogy a probiotikumok a vastagbélben meg tudjanak telepedni, prebiotikumokra, vagyis rostokra is szükség van, ugyanis ezek szolgálnak a probiotikus törzsek tápanyagául.
Szükség esetén diétázzunk
A régi megszokott nézetek ellenére nem minden esetben szükséges szigorú diétát tartani, mert csak mégjobban legyengítheti a szervezetet. A tejtermékeket azonban néhány napig mindenképp érdemes kerülni.
Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha a tünetek az otthoni kezelés ellenére sem csillapodnak, és a hasmenés 7 napnál tovább tart, javasolt orvoshoz fordulni.
Sürgősen orvoshoz kell azonban fordulni abban az esetben, ha a székletben vért látunk, esetleg a széklet szurokfekete és kenőcsös állagú, erős hasi fájdalom vagy nem múló magas láz esetén, illetve ha fennáll a kiszáradás veszélye, és nehézségekbe ütközik a folyadékpótlás. A kiszáradás jelei lehetnek a kevés vizelet, az alacsony vérnyomás és a magas pulzus.