Milyen típusú hasmenések léteznek és hogyan kezeljük őket?

A hasmenés, amely bár kellemetlen, de a legtöbb esetben egyáltalán nem veszélyes probléma, olyasvalami, amivel időnként mindenkinek meg kell küzdenie. Ahogy a hasmenésnek számos különböző kiváltó oka lehet, számos különböző típusú hasmenés is létezik. Milyen típusai vannak, és hogyan lehet a lehető leggyorsabban megszabadulni tőlük?
Milyen fajtái vannak a hasmenésnek?
A hasmenést, vagyis a híg, laza, nem formált széklet gyakori ürítését több típusra oszthatjuk. A betegség fennállásának időtartama szerint megkülönböztetünk krónikus és akut hasmenést. A fertőzéses hasmenés kórokozója alapján megkülönböztethetünk vírusos, bakteriális és parazita okozta hasmenést. A hasmenés a széklet színe szerint is felosztható, nevezetesen sárga, zöld és fekete hasmenésre. Nézzük meg közelebbről a hasmenések különböző típusait.
Krónikus hasmenés
Míg egyesek csak alkalmanként küzdenek hasmenéssel, mások hosszú ideig szenvednek tőle. Ebben az esetben az úgynevezett krónikus hasmenésről beszélünk, amelyet négy hétnél tovább fennálló laza székletként határoznak meg. Szakértők becslése szerint a krónikus hasmenés világszerte a lakosság 1-3%-át érinti.
Melyek a krónikus hasmenés lehetséges okai?
Mire utal az állandó hasmenés? A krónikus hasmenés lehet reakció bizonyos ételekre vagy italokra, amelyekre különösen érzékeny (kávé, tea, alkohol, magas cukortartalmú ételek, stb.), lehet ételintolerancia jele is, vagy kiválthatja bizonyos gyógyszerek szedése.
A krónikus hasmenés a kiszáradás kockázatának teszi ki a szervezetet. A krónikus hasmenéssel nemcsak sok vizet veszíthetünk, hanem elektrolitokat is. Mind a kiszáradás, mind az elektrolitveszteség súlyos egészségügyi következményekkel járhat.
A krónikus hasmenés kezelése

Ahhoz, hogy a krónikus hasmenéstől megszabaduljunk, az első lépés annak kiderítése, hogy mi okozza. Ha élelmiszerek vagy gyógyszerek okolhatók érte, váltsa le őket, és lehetőleg ne feledkezzen el gondoskodni a folyamatos folyadékpótlásról. Ha az étrend megváltoztatása nem jár sikerrel, forduljon orvosához, aki segít a megfelelő kezelés kiválasztásában vagy gyógyszere lecserélésében.
Akut hasmenés
A hasmenés leggyakoribb típusa az akut hasmenés, amely egy-két napig tart. Az ilyen típusú hasmenés általában nem igényel különleges kezelést, és magától megszűnik. Ha hirtelen jelentkező hasmenést tapasztal, és nincs más tünet, a legfontosabb, hogy ügyeljen a megfelelő folyadékfogyasztásra, és könnyen emészthető ételeket fogyasszon. Ha a hasmenése súlyos vagy robbanásszerű, hányással vagy lázzal jár, és nem mutat enyhülést 2 nap után sem, kérjen orvosi segítséget a súlyosabb okok kizárása érdekében.

Az akut hasmenés leggyakoribb oka baktériumok, vírusok vagy paraziták által okozott fertőzés. Az akut hasmenés további gyakori okai közé tartoznak a táplálkozási hibák (túl zsíros, sült vagy fűszeres, stb. ételek fogyasztása), bizonyos gyógyszerek szedése vagy pszichés okok (főleg idegesség, félelem, szorongás).
Vizes hasmenés
A vizes hasmenés nagyon híg, vizes széklet formájában jelentkezik. A legtöbb esetben a folyékony hasmenés fertőzéses eredetű; felnőtteknél okozhatja pl. szalmonella, gyermekeknél pedig leggyakrabban norovírusok és rotavírusok okozzák. Az egyéb okok közé tartozhat a laktózintolerancia vagy nagy mennyiségű mesterséges édesítőszer fogyasztása.
Sárga hasmenés
Ha hasmenése van, érdemes odafigyelni a széklet színére, amely segíthet megállapítani, hogy mi okozza a hasmenést. A sárga folyékony vagy nyálkás hasmenés az étrenddel van összefüggésben. Ha étkezés után sárga hasmenés jelentkezik, az azt jelezheti, hogy az étrendje túl sok zsírt tartalmaz.
A világos színű, narancssárga vagy sárga hasmenés hasnyálmirigy-problémákra vagy rossz máj- és epehólyagműködésre is utalhat; az epehólyag eltávolítása után gyakori. Végül, de nem utolsósorban a sárga vizes hasmenést felnőtteknél a túlzott alkoholfogyasztás és az ezzel járó májproblémák is okozhatják.
Zöld hasmenés
Ha a széklet zöld színű, a hasmenés oka valószínűleg fertőzés. Bizonyos esetekben azonban a klorofillban gazdag élelmiszerek is okozhatják a széklet zöld színét. Egyes gyógyszerek is okozhatnak továbbá zöld hasmenést.
Fekete és sötétbarna hasmenés
A sötét hasmenés oka lehet triviális, például magas vastartalmú ételek vagy étrend-kiegészítők fogyasztása. A fekete hasmenés azonban jelezheti a nyelőcső- vagy gyomorfekélyből származó megemésztett vér jelenlétét is. Az előző esetekhez hasonlóan a hasmenés kezelése attól függ, hogy mi okozza.
Utazók hasmenése

Tudta, hogy az úgynevezett utazók hasmenése az egzotikus úti célokra utazók körülbelül 50%-át érinti? Az utazók hasmenésének leggyakoribb okai az E. coli, a vírusok és a protozoák. Az utazással kapcsolatos tényezők, például a stressz, a fáradtság, a szokatlan ételek, stb. is okolhatók.
Források:
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24311-chronic-diarrhea
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/diarrhoeal-disease
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4108-diarrhea
https://khealth.com/learn/bowel-movement/yellow-diarrhea
https://www.verywellhealth.com/what-causes-green-poop-or-green-diarrhea-1941725
https://www.verywellhealth.com/causes-of-black-stool-1941711