Melyek a hasmenés lehetséges okai, és hogyan kezelhető a hasmenés?

A hasmenés meglehetősen gyakori probléma. A laza széklet mellett olyan kellemetlen tünetek kísérhetik, mint hasi görcsök és fájdalom, puffadás, hányás vagy hányinger. Mi okozza ezt a kellemetlen problémát, amellyel néhányan akár évente többször is szembesülünk? Hogyan kezelhető a hasmenés? És milyen kockázatokkal járhat?
Mi a hasmenés?
A hasmenés a híg, laza, nem formált széklet gyakori ürítése. A hasmenés lehet akut vagy krónikus. Az akut hasmenés hirtelen kezdődik, és egy-két napon belül megszűnik. A krónikus hasmenés akár három-négy hétnél is tovább tarthat, jelentős súlycsökkenést és kiszáradást okozhat.
Melyek a hasmenés lehetséges okai?
A hasmenésnek számos oka lehet. A lehetséges kiváltó okok között a következők szerepelnek:
- vírusfertőzések (norovírus, rotavírus, vírusos gasztroenteritisz, stb.),
- bakteriális fertőzések (szalmonella, E. coli, stb.),
- parazitafertőzések,
- bélbetegségek,
- ételintolerancia (gluténintolerancia, laktózintolerancia, stb.),
- utazás,
- meleg időjárás,
- vagy bizonyos gyógyszerek mellékhatásai.
A hasmenés leggyakoribb oka világszerte a már említett rotavírus.
A szorongás és a stressz okozhat hasmenést?
Sokan kérdezik, hogy a hasmenést okozhatják-e pszichés problémák. Ha stresszes vagy szorongással küzd, akkor valóban előfordulhat hasmenés.
A stressz vagy szorongás által kiváltott hasmenés kezelésének mindig átfogónak kell lennie, és elsősorban a stressz- és szorongáskezelés elsajátításából kell állnia. A hasmenéssel küzdő szorongásos vagy depressziós betegeken pszichoterápia és szükség esetén az orvos által rendelt szorongáscsökkentő gyógyszerek segíthetnek.
A kávé okozhat hasmenést?
A reggeli kávé után azonnal szaladsz a mosdóba? A kávéfogyasztás után jelentkező hasmenés meglehetősen gyakori. A kávéban lévő koffein irritálhatja a beleket, és túlzott savtermeléshez vezethet, ami hasmenést okozhat.
Egyéb ételek és italok, amelyek gyomorpanaszokat okozhatnak, beleértve a hasmenést: a mesterséges édesítőszerek, a tejtermékek, a búza, a rozs, az árpa, a fokhagyma és a hagyma, a fűszeres ételek, a magas rosttartalmú ételek vagy a zsíros ételek. Végül, de nem utolsósorban az alkohol is okozhat hasmenést. Az alkoholfogyasztás után jelentkező hasmenés megszüntetése érdekében mindenekelőtt elegendő vizet szükséges fogyasztani.
Hasmenés és kiszáradás

A hasmenés a legtöbb esetben nem veszélyes. Mivel azonban közben sok folyadékot veszít, fennáll a kiszáradás kockázata, ami életveszélyes lehet.
Melyek a kiszáradás leggyakoribb tünetei? Szomjúság, szájszárazság, száraz bőr, rossz közérzet, fáradtság és fejfájás. A kiszáradás megelőzése érdekében rendkívül fontos a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása.
A hasmenés kezelése
Ha hasmenése van, vagy rendszeresen küzd vele, valószínűleg leginkább az érdekli, hogyan lehet mielőbb megszabadulni tőle. A legtöbb esetben a hasmenés nem igényel orvosi ellátást. Kutatások szerint a hasmenés kezelésének alappillére az elvesztett folyadék pótlása, akár sima víz, akár elektrolittartalmú italok formájában. Ezenkívül hasmenés elleni speciális gyógyteák és vény nélkül kapható hasmenés elleni tabletták is segíthetnek a széklet gyakoriságának csökkentésében és állagának javításában. Ha a hasmenést bakteriális fertőzés okozza, kezelőorvosa antibiotikumot írhat fel.
TIPP: RACIBUM® 100 mg kemény kapszula
Mit együnk hasmenés esetén?

Ha szeretnénk mielőbb kigyógyulni a hasmenésből, akkor olyan ételek fogyasztása javasolt, amelyek csökkentik a gyomorpanaszokat és -irritációt, ezáltal felgyorsíthatják a gyógyulást. A szakértők szerint a hasmenés esetén jótékony élelmiszerek közé tartozik gyermekeknél és felnőtteknél is a banán, a fehér rizs, az almaszósz és a fehér kenyérből készült pirítós. Ezek alacsony rosttartalmú élelmiszerek, amelyek nem terhelik meg az emésztőrendszert.
A hasmenést enyhítő egyéb élelmiszerek közé tartozik a zabpehely, az alacsony hozzáadottcukor-tartalmú almalé és a sült vagy főtt burgonya. A hasmenés megszűnése után is fogyasszon diétás élelmiszereket, ideális esetben legalább néhány napig.
Mikor forduljunk orvoshoz hasmenéses panaszok esetén?
A legtöbb esetben a hasmenés magától megszűnik vagy csillapodik a diéta hatására. Mikor érdemes orvoshoz fordulni? Ha a súlyos hasmenés több mint két napja fennáll, és nem javul; ha a kiszáradás jeleit tapasztalja; ha erős hasi fájdalmai vannak; ha vért észlel a székletében vagy ha 39 °C feletti láza van.
Források:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diarrhea/symptoms-causes/syc-20352241
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4108-diarrhea
https://www.healthline.com/health/diarrhea
https://www.healthline.com/health/what-to-eat-when-you-have-diarrhea
https://www.medicalnewstoday.com/articles/158634
https://www.healthline.com/health/anxiety-diarrhea
https://www.prevention.com/food-nutrition/g20493046/9-foods-that-could-be-giving-you-diarrhea/